Skip to content

Babezióza

Babezióza – kedysi ochorenie výhradne tropického pásma, dnes už bežne diagnostikované aj na našom území. Často skloňované vo veterinárnych ambulanciách, ale aj v bežnej psíčkarskej komunite. Poďme sa na ňu teda pozrieť zblízka!

Babeziózu spôsobujú krvné parazity rodu Babesia napádajúce prevažne červené krvinky – erytrocyty. Parazity majú v erytrocytoch hruškovitý tvar resp. tvar slzy a svojou prítomnosťou vyvolávajú deštrukciu krviniek, uvoľňujú sa z nich a napádajú tak ďalšie erytrocyty, v dôsledku čoho sa vyvíja akútna hemolytická anémia spôsobená imunitnou odpoveďou.

parazit Babesia spp. v erytrocytoch

Chorobu prenášajú kliešte, v ktorých prebieha časť vývojového cyklu parazita. K prenosu môže dôjsť aj pri transfúzii krvi od chorého zvieraťa a vzájomných súbojoch, taktiež sučky môžu nakaziť šteniatka počas gravidity.

Postihuje psy všetkých plemien a každého veku. Pre babeziózu je charakteristický sezónny výskyt súvisiaci s prítomnosťou vektorov v prírode.

Na Slovensku bola prvýkrát diagnostikovaná v máji roku 2000 u plemena sibírsky husky (okolie Čiernej nad Tisou), toho istého roku v novembri bol nález potvrdený aj u neapolského mastina v tej istej lokalite. Oboch psov sa podarilo úspešne vyliečiť.

Klinické príznaky sa objavujú 1 až 3 týždne po prisatí sa infikovaného kliešťa. V akútnych prípadoch je prvým symptómom vysoká horúčka (až 42°C), postupne sa vyvíja anémia, ikterus (žltačka) a typické je tmavé zafarbenia moča – ako Coca Cola. U pacientov sledujeme zvracanie, apatiu, nechutenstvo, pocit smädu a celkovú slabosť spôsobenú vyčerpaním organizmu. Ak sa včas nenastaví správna terapia, ochorenie končí úhynom takto postihnutého zvieraťa. V chronických prípadoch sú spomenuté klinické príznaky menej výrazné a môžu uniknúť pozornosti majiteľov. Zvieratá sú slabé, chudnú a chradnú fyzicky aj psychicky. Infekcia je doprevádzaná ascitom (hromadenie tekutiny v dutine brušnej), zápalom ďasien, gastritídou, katarom dýchacích ciest a dušnosťou. Priebeh a intenzita rozvoja klinických prípadov je závislá na jednotlivcovi, na jeho imunitnom systéme, ale aj spôsobe prenosu, množstve a typu babézií.

ikterus – žlté sfarbenie slizníc

normálny moč (vľavo) a tmavý až čierny moč pri babezióze (vpravo)

Diagnostika babeziózy je založená na odobratí vzorky krvi z kapilár (z pazúrika, uška,…). Z takejto vzorky sa pripraví krvný náter, ofarbí sa a následne mikroskopicky vyšetrí. Nevyhnutná je aj laboratórna diagnostika krvi. Na základe hematologického a biochemického profilu je veterinárny lekár schopný určiť prognózu ochorenia. Možné je aj sérologické vyšetrenie krvi na prítomnosť protilátok voči parazitom (ELISA metóda).

V liečbe tohto ochorenia sa najčastejšie používa účinná látka imidokarb – v prípravku IMIZOL– aplikuje sa podkožne alebo do svalu, v dvoch dávkach v rozmedzí 14 dní. Ďalšia terapia je symptomatická, zameraná na úľavu od bolesti a zmiernenie klinických príznakov.

Úspešná liečba a zlepšenie zdravotného stavu neznamená vždy úplné vyliečenie! Parazity môžu v tele pretrvávať a spôsobovať tak recidívy v priebehu života (pri strese, oslabení organizmu inými ochoreniami, apod.).

Prevencia spočíva v zabránení kontaktu zvieraťa s kliešťom, na čo slúži v dnešnej dobe už široká škála prípravkov – od sprejov, spot on aplikátorov, obojkov a tabletiek.  Na našom trhu je dostupná už aj injekčná forma liečiva s účinnosťou až 12 mesiacov! Výhody a nevýhody všetkých týchto ochranných prípravkov vám ozrejmí váš veterinárny lekár.

V období výskytu kliešťov (od marca do októbra, niekedy dokonca už od februára do novembra!) je dôležité psíka po každej vychádzke skontrolovať, prečesať srsť a odstrániť lezúcich kliešťov. Prisatých kliešťov sa zbavujeme hneď ako ich nájdeme, čím znížime riziko prenosu infekcie, ku ktorej dochádza približne po 24. hodinách od prisatia.

Autor: MVDr. Mária Haus

Infografika: MVDr. Antónia Barnová