Skip to content

SPOZNAJ SVOJHO NEPRIATEĽA – časť IV.

Roztoče

Roztoče

V tomto poslednom príspevku o ektoparazitoch sa budeme venovať malým, voľným okom neviditeľným, “zvieratkám” – roztočom.

Psy, mačky a králiky najviac postihuje svrab, demodikóza a cheyletielóza.

SARKOPTOVÝ (TELOVÝ) SVRAB

Ide o vysoko nákazlivé ochorenie psov spôsobené roztočom Sarcoptes scabiei varieta canis. Je to hostiteľsky špecifický roztoč, no postihnuté môžu byť aj iné zvieratá (vrátane človeka), ktoré prídu do kontaktu s nakazeným jedincom. K prenosu ochorenia dochádza teda priamym kontaktom alebo nepriamo, prostredníctvom kontaminovaných pomôcok alebo prostredia.

Príznaky: výrazný pruritus (svrbenie), krusty (chrasty) na koži, začervenanie a alopetické ložiská (vypadanie srsti). Môže sa pridružiť bakteriálna a kvasinková infekcia.

Lézie sa väčšinou začínajú tvoriť na spodnej časti bruška, hrudníku, ušiach, lakťoch a v prípade neriešenia problému dochádza ku generalizovanej forme.

DEMODIKÓZA

Je spôsobená roztočom Demodex canis, ktorý napadá chlpové folikuly a mazové žľazy. Matka ho prenáša na svoje šteniatka počas kojenia v prvých dňoch po pôrode. V malom množstve sa teda prirodzene vyskytuje u každého jedinca, no pri znížení imunity dôjde k jeho pomnoženiu, kedy už môžeme sledovať zmeny na koži a srsti.

Príznaky: pri lokalizovanej forme sledujeme malé lézie vypadanej srsti a začervenanie hlavne okolo očí, na pysku a predných končatinách. Pri neliečených stavoch prehádza do generalizovanej formy, kedy celotelovo pozorujeme alopéciu, začervenanie až hyperpigmentáciu kože, edém a krusty (chrasty). Zvyčajne sa Demodex neprejavuje svrbením, no v tých horších prípadoch a pridružení bakteriálnej infekcie kože sa psíky intenzívne škrabú.

UŠNÝ SVRAB

Najčastejšie sa s tým stretávame u mačiek, ale psy bývajú postihnuté tiež. Spôsobuje ho roztoč Otodectes cynotis, ktorý vyvoláva zápal vonkajšieho zvukovodu.

Príznaky: veľmi časté škriabanie ušiek, potriasanie hlavou alebo pokles uška. Tiež si môžete všimnúť vo vonkajšom zvukovode obrovské množstvo ušného mazu, ktorý je nápadne čierno sfarbený (ako kávová usadenina). V pokročilom, neliečenom, štádiu môže dôjsť až k perforácii ušného bubienka.

CHEYLETIELÓZA

Známa aj ako ochorenie „chodiacich šupín“, je spôsobená druhmi rodu Cheyletiella, ktoré postihujú psy, mačky a králiky.

Príznaky: šupinatenie v chrbtovej oblasti a pruritus. Pri vážnejšej forme vzniká až dermatitída.

Diagnostika týchto ochorení zahŕňa hlavne mikroskopické vyšetrenie kožného zoškrabu alebo steru.

Liečba kožných roztočov by mala byť topická (lokálna) alebo systémová (celková), a mala by zahŕňať všetky zvieratá, ktoré prišli navzájom do kontaktu. Používame spot-on prípravky alebo žuvacie tablety s indikáciou na dané ektoparazity. Prípadne pridávame špeciálne veterinárne šampóny pri generalizovaných formách ochorenia. V tých horších prípadoch sa musí zahájiť aj antibiotická liečba. Pri ušnom svrabe je nutné pravidelné čistenie uší.

Autor: MVDr. Anna Hilčanská
Zdroj: odborná literatúra (u autora článku)
Foto: internet