Komáre a muchy
Pomaly, ale isto sa nám oteplieva, k čomu patrí aj rozmnožovanie ďalších ektoparazitov a prenášačov infekčných ochorení. Prenášač (vektor) je organizmus, ktorý je schopný prenášať pôvodcu infekčného ochorenia zo zdroja infekcie na ďalšieho hostiteľa. Medzi takéto organizmy patria aj komáre a muchy.
Okrem toho, že komáre nám spôsobujú nepríjemné štípance, vedia prenášať aj nebezpečné ochorenia.
Dirofilarióza
Ide o kardiovaskulárne ochorenie psov, mačiek a iných mäsožravcov, spôsobené oblými červami; zároveň je to aj zoonóza (možný prenos na človeka).
Vektor: samičky komárov Aedes, Culex a Anopheles
Medzi 2 najznámejšie druhy patria:
Dirofilaria immitis:
– dospelé červy sa lokalizujú v pľúcnych artériách, pri masívnej infekcii aj v pravej polovici srdca a v zadnej dutej žile,
– mikrofilárie (larvy) sa lokalizujú v krvi
- infekcie s malým počtom dospelých červov prebiehajú ako skryté, pri väčšom počte je častým príznakom kašeľ, chronický výtok z nosa, chudnutie, slabosť.
- ťažké infekcie sa prejavujú ako kardiopulmonálne chronické ochorenie . Uhynuté červy môžu spôsobiť dokonca pľúcnu embóliu.
Dirofilaria repens: tento druh je menej patogénny. Dospelce sa nachádzajú v podkoží a spôsobujú pruritus, začervenanie, alopéciu, opuchy a tvorbu granulómov obsahujúcich červy.
Nezabúdajme ani na chovateľov králikov. Komáre sú súčasťou šírenia Myxomatózy (choroba typická tvorbou uzlíkov – myxómov) a Moru králikov (Hemoragická choroba králikov). Najdôležitejšia je prevencia v podobe ročnej (alebo polročnej) vakcíny proti týmto ochoreniam.
Muchy nie sú len otravné potvory, vedia narobiť aj veľa nepríjemností a taktiež prenášať ochorenia.
Thelazióza (zoonóza)
Choroba očí charakterizovaná keratokonjunktivitídou, ktorú spôsobujú niťovce rodu Thelazia v spojovkovom vaku.
vektor: muchy z rodov Musca (hl. Musca autumnalis), Fannia, Morellia.
Najprv si môžete všimnúť nadmerné slzenie a opuchnutie sliznice spojovky a mihalníc, neskôr konjunktivitídu až keratokonjunktivitídu, prípadne na rohovke vznikajú vredy, ktoré ju môžu perforovať a zviera ireverzibilne stráca zrak.
Myáza
Je chorenie spôsobené parazitickými larvami múch. Zvyčajne muchy kladú vajíčka do rán alebo na pokožku/ chlpy, kde sa postupne vyvíjajú spomínané larvy. Tie sa živia odumretým alebo živým tkanivom hostiteľa. Podľa lokalizácie môžu byť kožné, nosné alebo somatické.
Ochrana spočíva v aplikácii repelentných prípravkov na kožu zvierat v podobe pipiet alebo sprejov.
Autor: MVDr. Anna Hilčanská
Zdroj: odborná literatúra (u autora článku)
Foto: internet